+

ÇOCUK

Çoçuklarda Diş Tedavisi

Diş sağlığımıza çocukluktan itibaren sürekli dikkat etmemiz gerekir. Sonradan çıkan dişlerimiz gibi süt dişlerimiz de çürüyebilir. Bu nedenle çocuklarda diş çürümesini önlemek için bazı tedbirlerin alınması gerekiyor.


Çocukken diş sağlığında yapılması gereken tüm detayların, hayat boyunca diş sağlığınızı etkilemekte olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenden dolayı çocukluk zamanında diş bakımına dikkat edilmesi gerekir. Altı ay ve üç yaş arası süt dişi dizisi ile gerekse 6-12 yaş arası karma diş dizisi, çocuk gelişiminin en yoğun olduğu döneme denk gelir ve gerekli bakımı ister.


Çoçuklarda ilk diş muayenesi

Diş bakımında yapılan en büyük hatalardan birisi, çürük oluştuktan sonra çoçukların diş hekimine götürülmesidir. Halbuki çocukların ilk diş kontrolü çoçukların süt dişleri çıkmaya başlar başlamaz yapılmalıdır.


Çoçuklarda Dişçi korkusu

Birçok çocuk diş hekimlerine karşı bir korku yaşar. Hatta bu korku sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de yaşanır. Çocukluk zamanında başlayan bu fobi, yetişkinlikte de devam eder. Bunun için alınabilecek bazı önlemler var. Örneğin; diş hekimi ile ilgili söylenen sözlerde hassasiyet, doğru diş hekimini seçmek ve alışma amaçlı sık sık kontrole götürmek gibi… 


Çocuklarda diş çürüğü hakkında…

Özellikle şekerli süt içen bebeklerde sürekli ağız içerisinde kalan bu şekerli ortam tükürüğü asidik hale getireceğinden dolayı biberon kullanan çocuklarda çürük oluşma ihtimali diğerlerine göre daha fazla. Burundan nefes alamayan çocuklarda sürekli ağız solunumu dişlerin üzerinde bir kuruluk meydana getireceğinden, yıkama ve temizleme tükürük tarafından yıkama ve temizleme olmayacağından dolayı çürük ihtimali de çok daha fazla olur. Çürüklerin başladığı noktalar dişlerin çiğneme yüzeyleridir. Çocuklarda % 74 oranında buradan başlar.

Süt dişleri daha çabuk çürüyebilir

Süt dişleri kaılıcı dişlere oranla daha fazla sayıda organik madde ihtiva ettiklerinden dolayı çürüğe daha yatkındır. Bu yüzden daha kolay ve hızlı çürürler.

Çocuklar, çürüğün erken fazlarda görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında anlayamazlar. Bunu ancak dayanılamayacak kadar ağrı olduğunda anlarlar ki bu durumda geç kalınmış olabilir. Aynı zamanda iyi beslenme olmamasından dolayı da dişler çürümeye yatkın hale gelir.