+

TEDAVİLER

Ortodonti

Ortodonti, diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesi ile ilgilenilen diş hekimliğinin bir dalıdır. Ortodonti tedavisi kapanış bozukluklukları olan kişilere farklı çözümlerin uygulanmasına imkan verir. 


Ortodonti halk arasında tel tedavisi olarak bilinir. Esasında ortodontinin anlamı düzgün diş demektir. Yani ortodonti çapraşık dişleri alt ve üst çene dengesizlikleri ile ilgili bir bilim dalıdır.


Ortodonti tedavisi birçok nedenlerden dolayı yapılır. Herkesin ilk olarak öngördüğü estetikliktir çapraşık dişlerinin düzenli hale gelmesini istemesidir. Bu nedenle bu tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Bununla birlikte çapraşık dişlerde hijyeniklik düzgün dişlere göre biraz daha zor sağlanmaktadır. Düz duvarın girintili çıkıntılı duvara göre daha kolay temizlenmesi bu hijyenikliğe örnek gösterilebilir.


Ön açık kapanış dişlerin ön tarafta tam birleşmediğinden dolayı konuşmayı etkilemektedir ortodonti ile bu düzeltilebilir. Bazı çene eklemi problemi olan hastalara artılar sağlar fakat her çene eklemi problemi olan hastayı tedavi etmeyebilir. Bunun yanında artı tedaviler gerekebilir. Ortodonti buna sadece yardımcı olur. Ağız alt ve üst çenenin kapanışını düzelttiği için çene eklemlerine olumlu etkileri bulunmaktadır.