+

TEDAVİLER

Dolgu Tedavisi

Yapılan dolgu tedavileri sayesinde, dişlerimizin mine yada dentin gibi dış kısımlarında meydana gelen çürümelerin büyümesi engellenmektedir. Dolgu tedavisi, dişin canlılığının korumayı amaçlayan diş hekimliği branşıdır.


Dolgu Nedir ve Nasıl Yapılır?


Dolgu, çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmanın bir yöntemidir. Diş hekimi, dolgu yaparken, önce çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır. Sonra, etkilenen alanı temizler ve boşluğu dolgu malzemesi ile doldurur. Bakterilerin girebilecekleri boşlukları dolgu ile kapatılarak çürüğün ilerlemesi önlenmeye çalışılır. Dolgu için kompozit reçine ve amalgam gibi malzemeler kullanılır.


Diş hekiminiz, dolgu yapmaya karar verdiğinde, önce çürük dokuyu uzaklaştıracak, sonra etkilenen diğer alanlerı temizleyecektir. Temizlenen boşluk daha sonra yukarıda tanımlanan malzemelerden biriyle doldurulacaktır.

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Hastalara uygulanacak doğru dolgu tipi, çürüğün büyüklüğü , belirli maddelere karşı alerjiniz, dolgunun yapılması gereken yer ve maliyet belirleyecektir. Buna göre dolguda kullanılan değişik malzeme tiplerine ilişkin durumlar aşağıdaki gibidir.


1. Amalgam dolgular diğer adıyla gümüş dolgular, aşınmaya karşı dirençlidir ve nispeten daha ucuzdur. Bununla beraber, koyu renklerinden dolayı, porselen veya diğer kompozit restorasyonlara göre daha fark edilir niteliktedir ve genellikle ön dişler gibi görünür bölgeler için uygun değildir.


2. Kompozit reçine, dişinizle aynı renktedir ve bu nedenle doğal görünüm istendiğinde kullanılır. Malzemeler karıştırılır ve doğrudan boşluğun içine yerleştirilerek burada sertleşmeye bırakılır. Kompozit, zamanla kırılıp aşınabileceğinden dolayı büyük dolgular için ideal bir malzeme olmayabilir. Ayrıca, çay, kahve veya tütünden dolayı lekelenebilir ve diğer dolgu tipleri kadar uzun gitmezler, genel olarak üç ila 10 yıl kullanılabilirler.