+

TEDAVİLER

Protez

Diş Protezleri, farklı sebeplerden dolayı ağızda kaybedilen dişlerin, konuşma, çiğneme gibi özelliklerinin ihtiyaçları ve güzel görünümün tekrar hastaya kazandırılması amacıyla hazırlanan tüm yapay materyallerdir.


Ağızda çeşitli nedenlerle kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay restorasyonlar protezdir. Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir.Bunun yanında travmalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı, dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.


Diş protezinin amacı nedir?


Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümünün daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanmaktadır. Yaşamlarını dişsiz olarak (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır.


Protez çeşitleri nelerdir?


1. Sabit protezler


2. Hareketli protezler


3. İmplant üstü protezler