+

TEDAVİLER

Lamine Diş Tedavisi

Lamine diş' in bir diğer adı Yaprak Porselen dir. Görünüşü olumsuz yönde etkileyen diş bozukluklarında uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. 


Laminat yaprak kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön taraflarına yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi yöntemidir.


Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.


Laminate tedavisine hangi durumlarda yapılabilir


Laminate vener kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir: 


  • Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında, 
  • Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama), 
  • Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, 
  • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, 
  • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)kozmetik bir alternatif olabilir.